top of page

 

Temat przewodni 

VIII edycji:

"Dom"

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Poznań
26 maja 2023
Collegium Heliodori Święcicki, Sala Górna, 15:30

 

Wernisaż wystawy konkursu "Moje miejsce" odbędzie się 10.06 godz. 13:00-15:00
w TONDO Akademii Kreatywności, ul. Wysoka, Poznań

 

Studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM  zapraszają już po raz ósmy na Eisteddfod UAM, festiwal kultury walijskiej

Założeniem naszego festiwalu jest przeszczepienie na polski grunt idei eisteddfodu, a więc zdrowej i twórczej rywalizacji w różnych dziedzinach sztuki oraz wspólnego doświadczania tekstów kultury.  Poprzez organizację konkursów artystycznych dla uczniów i studentów chcemy zapoznać młodych ludzi z mało znaną w Polsce kulturą walijską, a jednocześnie dać im okazję do zaprezentowania swoich talentów w różnorodnych dziedzinach. CElem festiwalu jest również budowanie mostów pomiędzy Polską a Walią. W tym roku dzięki współpracy z Josef HErman Art Foundation organizujemy konkurs plastyczny, którego zwieńczeniem będzie wspólna wystawa prac uczniów z Polski i Wali.

 

Informacje dotyczące poszczególnych konkursów znajdują się w zakładkach na górze strony.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału! 

 

 

Eisteddfod UAM - VIII edycja

26 maja 2023, Collegium Heliodori, 15:30

Motyw przewodni: Dom

Motywem przewodnim VIII edycji Eisteddfodu UAM jest „dom”, pojęcie niezmiernie szerokie i wieloznaczne. Dla jednych będzie to dom rodzinny, dla innych miejsce, którego się poszukuje, buduje pracowicie przez lata. To w naszych domach uczymy się żyć z innymi, rozumieć, co to znaczy być razem, zarówno w dobrych, jak i trudnych momentach. W dzisiejszych czasach wielu ludzi żyje jednak w wymuszonej lub dobrowolnej izolacji, a nowe technologie, choć z jednej strony ułatwiają kontakty, z drugiej sprawiają, że coraz częściej, nawet w naszych domach, funkcjonujemy obok siebie. Także w życiu społecznym nieustannie obserwujemy występujące obok siebie poczucie wspólnotowości i bardzo głębokie podziały. W tegorocznych konkursach literackich zapraszamy studentów i uczniów do refleksji nad znaczeniem bycia „razem” lub „osobno” – zarówno w najbardziej indywidualnych, jak i najszerszych aspektach. Uczestnicy konkursu poetyckiego po hasłem "Razem-Osobno" powalczą jak zawsze o Tron Eisteddfodu. Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie prozatorskim o Medal Eisteddfodu.

 

Wielu z nas nazywa domem swoją ojczyznę, inni szukają go lub zmuszeni są go szukać poza jej granicami.  Tegoroczny konkurs plastyczny  dla młodzieży "Moje miejsce", organizowany we współpracy z  Josef Herman Art Foundation, nawiązuje do twórczości Josefa Hermana (1911-2000), polsko-żydowskiego malarza, który jako uchodźca z przedwojennej Polski odnalazł "swoje miejsce" w Walii.

W konkursie tłumaczeniowym z języka angielskiego uczestnicy zmierzą się z wierszem Gillian Clarke "Jac Codi Baw", odnoszącym się do tego, jak dramatycznie potrafią się w krótkim czasie zmienić znajome  miejsca.  W konkursie tłumaczeniowym z języka walijskiego tradycyjnie proponujemy wątki polskie, zawarte  w powieści Lloyda Jonesa "Y Dŵr".

Program Eisteddfodu:

15 maja - data składania prac konkursowych

22 maja - ogłoszenie wyników konkursów

26 maja - Eisteddfod UAM

PROGRAM WYDARZENIA

15:30 - powitanie

 

  • wprowadzenie (dr Marta Listewnik)

  • wykład online Gwenllian Beynon (Swansea College of Art, Josef Herman Art Foundation) na temat twórczości Józefa Hermana: “Memories of Place. From Poland to Ystradgynlais”.

  • ogłoszenie wyników konkursów plastycznego organizowanego we współpracy z Fundacją Hermana i UAP

  • występ harfiarki Barbary Karlik (dawna harfa celtycka)

  • ogłoszenie wyników konkursów tłumaczeniowych

  • ogłoszenie wyników konkursów literackich - ceremonia z udziałem Gorsedd y Myfyrwyr (druidzi z kierunku filologia angielsko-celtycka)

  • zakończenie ok. godz. 17:30

ok. 17:30 - zakończenie wydarzenia

19:00 - część nieoficjalna, Tanner's Irish Pub

Kilka słów o eisteddfodzie

 

 

Eisteddfod (nazwa oznacza „zgromadzenie” lub „tron”) sięga swoimi korzeniami XII wieku. Pierwsze eisteddfody były czymś w rodzaju konferencji zawodowych poetów. Bard uznany podczas eisteddodu za najlepszego  otrzymywał nietypową nagrodę - krzesło.

 

Wraz z upadkiem średniowiecznego porządku społecznego, w którym bardowie pełnili kluczową rolę, tradycja eisteddfodu popadła w zapomnienie, jednak w XIX wieku odżyła w nowej formie.

 

 

Współczesne eisteddfody to wydarzenia kulturalne obejmujące nie tylko konkursy literackie ale również recytację, śpiew, taniec, sztuki piękne i wiele innych artystycznych dyscyplin. Wszystkie wydarzenia odbywają się w języku walijskim. Narodowy Eisteddfod odbywa się w Walii raz do roku i trwa ponad tydzień; oprócz tego istnieje też szereg mniejszych, lokalnych eisteddfodów.

 

Pomimo wszystkich zmian jakie dokonały się w ciągu wieków w centrum eisteddfodu pozostaje poezja: szczytowym punktem festiwalu jest ogłoszenie zwycięzcy konkursu poetyckiego piszącego w tradycyjnym metrum. Podobnie jak średniowieczni bardowie, poeta otrzymuje na uroczystej ceremonii krzesło. Innymi prestiżowymi nagrodami są korona - w kategorii wierszy wolnych - oraz medal dla autora najlepszej prozy.

bottom of page