Temat przewodni
IX edycji:
"Sploty"
Poznań
24 maja 2024
Collegium Heliodori Święcicki, Sala Górna, 17:00
Uwaga! W 2024 r. strona Eisteddfodu UAM została przeniesiona do witryny
eisteddfoduam.wordpress.com
Studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM zapraszają na kolejną edycję Eisteddfodu UAM, festiwalu kultury walijskiej
Założeniem naszego festiwalu jest przeszczepienie na polski grunt idei eisteddfodu, a więc zdrowej i twórczej rywalizacji w różnych dziedzinach sztuki oraz wspólnego doświadczania tekstów kultury. Poprzez organizację konkursów artystycznych dla uczniów i studentów chcemy zapoznać młodych ludzi z mało znaną w Polsce kulturą walijską, a jednocześnie dać im okazję do zaprezentowania swoich talentów w różnorodnych dziedzinach. CElem festiwalu jest również budowanie mostów pomiędzy Polską a Walią. W tym roku dzięki współpracy z Josef HErman Art Foundation organizujemy konkurs plastyczny, którego zwieńczeniem będzie wspólna wystawa prac uczniów z Polski i Wali.
Informacje dotyczące poszczególnych konkursów znajdują się na stronie eisteddfoduam.wordpress.com
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Kilka słów o eisteddfodzie
Eisteddfod (nazwa oznacza „zgromadzenie” lub „tron”) sięga swoimi korzeniami XII wieku. Pierwsze eisteddfody były czymś w rodzaju konferencji zawodowych poetów. Bard uznany podczas eisteddodu za najlepszego otrzymywał nietypową nagrodę - krzesło.
Wraz z upadkiem średniowiecznego porządku społecznego, w którym bardowie pełnili kluczową rolę, tradycja eisteddfodu popadła w zapomnienie, jednak w XIX wieku odżyła w nowej formie.
Współczesne eisteddfody to wydarzenia kulturalne obejmujące nie tylko konkursy literackie ale również recytację, śpiew, taniec, sztuki piękne i wiele innych artystycznych dyscyplin. Wszystkie wydarzenia odbywają się w języku walijskim. Narodowy Eisteddfod odbywa się w Walii raz do roku i trwa ponad tydzień; oprócz tego istnieje też szereg mniejszych, lokalnych eisteddfodów.
Pomimo wszystkich zmian jakie dokonały się w ciągu wieków w centrum eisteddfodu pozostaje poezja: szczytowym punktem festiwalu jest ogłoszenie zwycięzcy konkursu poetyckiego piszącego w tradycyjnym metrum. Podobnie jak średniowieczni bardowie, poeta otrzymuje na uroczystej ceremonii krzesło. Innymi prestiżowymi nagrodami są korona - w kategorii wierszy wolnych - oraz medal dla autora najlepszej prozy.