top of page

 

Temat przewodni 

VII edycji

"Natura"

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Poznań
20 maja 2022
Collegium Heliodori Święcicki, Sala Górna, 16:45

 

eisteddfodd2022braknapisu.png
vd1fSPRrfvGbaey49dmXXEl5yrmHEsMtEjBF9COV.jpeg

 

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM oraz Towarzystwo Polsko-Walijskie zapraszają już po raz siódmy na Eisteddfod UAM, festiwal kultury walijskiej

Założeniem naszego festiwalu jest przeszczepienie na polski grunt idei eisteddfodu, a więc zdrowej i twórczej rywalizacji w różnych dziedzinach sztuki oraz wspólnego doświadczania tekstów kultury.  Poprzez organizację konkursów artystycznych dla uczniów i studentów chcemy zapoznać młodych ludzi z mało znaną w Polsce kulturą walijską, a jednocześnie dać im okazję do zaprezentowania swoich talentów w różnorodnych dziedzinach.

 

Informacje dotyczące poszczególnych konkursów znajdują się w zakładkach na górze strony.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału! 

 

Wydarzenia towarzyszące:

12 maja - Wieczór filmowy z Dylanem Thomasem - "Under Milk Wood",godz. 16:45, Aula Collegium Heliodori

 

Eisteddfod UAM - VII edycja

20 maja 2022, Collegium Heliodori, 16:45

Motyw przewodni: Natura

Motyw przewodni tegorocznego Eisteddfodu to "natura".  Podczas konkursu muzycznego dla młodzieży "CELtoMUZYKOWANIE" wysłuchamy tradycyjnych piosenek walijskich, ale również melodii z Irlandii, z których wiele pokazuje relację człowieka z przyrodą. W konkursie tłumaczeniowym z języka angielskiego uczestnicy zmierzą się z kunsztownym językowo fragmentem sztuki Dylana Thomasa, w którym również ważną rolę grają zwierzęta. Poecie poświęcony będzie również wieczór filmowy, podczas którego obejrzymy jedną z ekranizacji "Under Milk Wood". W konkursie tłumaczeniowym z języka walijskiego tradycyjnie proponujemy wątki polskie - spojrzenie pisarki Caryl Lewis na naszą tradycję zabijania świątecznych karpi.

Jak zawsze szczytowym punktem Eisteddfodu będzie ogłoszenie zwycięzców konkursów literackich. Temat wiersza konkursowego w boju o tron Eisteddfodu to "rzeka". Warto również wziąć udział w konkursie prozatorskim na opowiadanie lub esej  zainspirowane cytatem z wiersza R.S. Thomasa.

Program Eisteddfodu:

12  maja

 

Wieczór Filmowy z Dylanem Thomasem, 16:45, Aula Collegium Heliodori 

20 maja godz. 16:45-19:00

 

16:45 – 18:00

 • powitanie, kilka słów o Eisteddfodzie (dr Marta Listewnik, WA)

 • ogłoszenie laureatów konkursu tłumaczeniowego z j. angielskiego „Under Milk Wood” (dr Maciej Płaza)

 • wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Szczególnie kiedy wiatr pażdziernikowy…” (dr Adam Gillert, UA)

 • konkurs piosenki celtyckiej „CELtoMUZYKOWANIE” dla młodzieży szkolnej

 

Przerwa na obrady jury.

18:20 – 19:15

 • Ogłoszenie laureatów konkursu „CELtoMUZYKOWANIE”(Zbigniew Waszak)

 • Występ harfiarki Barbary Karlik

 • Wręczenie nagród w konkursie tłumaczeniowym z języka walijskiego „Y Llif” (Marta Listewnik)

 • Wręczenie medalu za najlepszą prozę (Marta Listewnik)

 • Ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego (Jakub Sajkowski)

 • Seremoni cadeirio – ceremonia uhonorowania Arcybarda Eisteddfodu z udziałem Walijskich Druidów

20:30 – część nieoficjalna

 • Spotkanie w Tanner’s Irish Pub (ul. Wroniecka 22) – konkurs kulinarny.

Kilka słów o eisteddfodzie

 

 

Eisteddfod (nazwa oznacza „zgromadzenie” lub „tron”) sięga swoimi korzeniami XII wieku. Pierwsze eisteddfody były czymś w rodzaju konferencji zawodowych poetów. Bard uznany podczas eisteddodu za najlepszego  otrzymywał nietypową nagrodę - krzesło.

 

Wraz z upadkiem średniowiecznego porządku społecznego, w którym bardowie pełnili kluczową rolę, tradycja eisteddfodu popadła w zapomnienie, jednak w XIX wieku odżyła w nowej formie.

 

 

Współczesne eisteddfody to wydarzenia kulturalne obejmujące nie tylko konkursy literackie ale również recytację, śpiew, taniec, sztuki piękne i wiele innych artystycznych dyscyplin. Wszystkie wydarzenia odbywają się w języku walijskim. Narodowy Eisteddfod odbywa się w Walii raz do roku i trwa ponad tydzień; oprócz tego istnieje też szereg mniejszych, lokalnych eisteddfodów.

 

Pomimo wszystkich zmian jakie dokonały się w ciągu wieków w centrum eisteddfodu pozostaje poezja: szczytowym punktem festiwalu jest ogłoszenie zwycięzcy konkursu poetyckiego piszącego w tradycyjnym metrum. Podobnie jak średniowieczni bardowie, poeta otrzymuje na uroczystej ceremonii krzesło. Innymi prestiżowymi nagrodami są korona - w kategorii wierszy wolnych - oraz medal dla autora najlepszej prozy.

1/7
bottom of page