

.png)

Temat przewodni
VII edycji
"Natura"
Poznań
20 maja 2022
Collegium Heliodori Święcicki, Sala Górna, 16:45


Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM oraz Towarzystwo Polsko-Walijskie zapraszają już po raz siódmy na Eisteddfod UAM, festiwal kultury walijskiej
Założeniem naszego festiwalu jest przeszczepienie na polski grunt idei eisteddfodu, a więc zdrowej i twórczej rywalizacji w różnych dziedzinach sztuki oraz wspólnego doświadczania tekstów kultury. Poprzez organizację konkursów artystycznych dla uczniów i studentów chcemy zapoznać młodych ludzi z mało znaną w Polsce kulturą walijską, a jednocześnie dać im okazję do zaprezentowania swoich talentów w różnorodnych dziedzinach.
Informacje dotyczące poszczególnych konkursów znajdują się w zakładkach na górze strony.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Wydarzenia towarzyszące:
12 maja - Wieczór filmowy z Dylanem Thomasem - "Under Milk Wood",godz. 16:45, Aula Collegium Heliodori
Eisteddfod UAM - VII edycja
20 maja 2022, Collegium Heliodori, 16:45
Motyw przewodni: Natura
Motyw przewodni tegorocznego Eisteddfodu to "natura". Podczas konkursu muzycznego dla młodzieży "CELtoMUZYKOWANIE" wysłuchamy tradycyjnych piosenek walijskich, ale również melodii z Irlandii, z których wiele pokazuje relację człowieka z przyrodą. W konkursie tłumaczeniowym z języka angielskiego uczestnicy zmierzą się z kunsztownym językowo fragmentem sztuki Dylana Thomasa, w którym również ważną rolę grają zwierzęta. Poecie poświęcony będzie również wieczór filmowy, podczas którego obejrzymy jedną z ekranizacji "Under Milk Wood". W konkursie tłumaczeniowym z języka walijskiego tradycyjnie proponujemy wątki polskie - spojrzenie pisarki Caryl Lewis na naszą tradycję zabijania świątecznych karpi.
Jak zawsze szczytowym punktem Eisteddfodu będzie ogłoszenie zwycięzców konkursów literackich. Temat wiersza konkursowego w boju o tron Eisteddfodu to "rzeka". Warto również wziąć udział w konkursie prozatorskim na opowiadanie lub esej zainspirowane cytatem z wiersza R.S. Thomasa.
Program Eisteddfodu:
12 maja
Wieczór Filmowy z Dylanem Thomasem, 16:45, Aula Collegium Heliodori
20 maja godz. 16:45-19:00
16:45 – 18:00
-
powitanie, kilka słów o Eisteddfodzie (dr Marta Listewnik, WA)
-
ogłoszenie laureatów konkursu tłumaczeniowego z j. angielskiego „Under Milk Wood” (dr Maciej Płaza)
-
wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Szczególnie kiedy wiatr pażdziernikowy…” (dr Adam Gillert, UA)
-
konkurs piosenki celtyckiej „CELtoMUZYKOWANIE” dla młodzieży szkolnej
Przerwa na obrady jury.
18:20 – 19:15
-
Ogłoszenie laureatów konkursu „CELtoMUZYKOWANIE”(Zbigniew Waszak)
-
Występ harfiarki Barbary Karlik
-
Wręczenie nagród w konkursie tłumaczeniowym z języka walijskiego „Y Llif” (Marta Listewnik)
-
Wręczenie medalu za najlepszą prozę (Marta Listewnik)
-
Ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego (Jakub Sajkowski)
-
Seremoni cadeirio – ceremonia uhonorowania Arcybarda Eisteddfodu z udziałem Walijskich Druidów
20:30 – część nieoficjalna
-
Spotkanie w Tanner’s Irish Pub (ul. Wroniecka 22) – konkurs kulinarny.
Kilka słów o eisteddfodzie
Eisteddfod (nazwa oznacza „zgromadzenie” lub „tron”) sięga swoimi korzeniami XII wieku. Pierwsze eisteddfody były czymś w rodzaju konferencji zawodowych poetów. Bard uznany podczas eisteddodu za najlepszego otrzymywał nietypową nagrodę - krzesło.
Wraz z upadkiem średniowiecznego porządku społecznego, w którym bardowie pełnili kluczową rolę, tradycja eisteddfodu popadła w zapomnienie, jednak w XIX wieku odżyła w nowej formie.
Współczesne eisteddfody to wydarzenia kulturalne obejmujące nie tylko konkursy literackie ale również recytację, śpiew, taniec, sztuki piękne i wiele innych artystycznych dyscyplin. Wszystkie wydarzenia odbywają się w języku walijskim. Narodowy Eisteddfod odbywa się w Walii raz do roku i trwa ponad tydzień; oprócz tego istnieje też szereg mniejszych, lokalnych eisteddfodów.
Pomimo wszystkich zmian jakie dokonały się w ciągu wieków w centrum eisteddfodu pozostaje poezja: szczytowym punktem festiwalu jest ogłoszenie zwycięzcy konkursu poetyckiego piszącego w tradycyjnym metrum. Podobnie jak średniowieczni bardowie, poeta otrzymuje na uroczystej ceremonii krzesło. Innymi prestiżowymi nagrodami są korona - w kategorii wierszy wolnych - oraz medal dla autora najlepszej prozy.
