"Pamięć i tradycja"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznań

17 maja 2019

16:45

Collegium Martineum

 

Program Eisteddfodu 2019 - 17 maja

Część I - 16:45, s. 331, Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78

"Pamięć i tradycja" 

  • "'Ar adain cân': the Welsh singing tradition" - miniwykład o muzyce walijskiej (Bryn Jones)

  • Wspomnienie Krzysztofa Komedy... po walijsku (dr Marta Listewnik)

  • CELtoMUZYKOWANIE - występy muzyczne studentów specjalizacji celtyckiej i gościa (Barbara Karlik, harfiarka)

  • wręczenie nagród w konkursach tłumaczeniowych i literackich

  • ceremonia uhonorowania poznańskiego Arcybarda i wręczenie Tronu Eisteddfodu 

 

 

 

 

Zakończenie ok. godz. 19:00.

 

Cześć II - od ok. 20:00 w bistro PRZYCHODNIA, ul. Śniadeckich 17

  • konkurs kulinarny

Wydarzenia towarzyszące:

Wieczór filmowy z Dylanem Thomasem - "Under Milk Wood" (2015)

14 maja, godz. 18:30, s. 117 Collegium Novum (Al. Niepodległości 4). 

wstęp: dr Karolina Rosiak, prof. Jacek Fabiszak, UAM

Warsztaty muzyczne z Michałem Porębą, polskim muzykiem ze Swansea wykonującym muzykę walijską

16 maja, Dubliner Pub, 16:00-19:00.

Krismenn i Alem - Muzyczny pojedynek między bretońskim raperem, slamerem i pieśniarzem a mistrzem świata w beatboxie

16 maja, 20:00, Blue Note Poznań  

Okazja, by pokazać żywotność i waleczność języka bretońskiego.  Wydarzenie organizowane przez Dom Bretanii.​ link facebook 

 

Studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM oraz Towarzystwo Polsko-Walijskie zapraszają już po raz szósty na Eisteddfod UAM, festiwal kultury walijskiejJest to świetna okazja do zaznajomienia się z kulturą tego mało znanego kraju, a przy okazji  zaprezentowania swoich talentów w tak różnorodnych dziedzinach jak: twórczość literacka, tłumaczenia, muzyka i kulinaria. 

Celem festiwalu jest szerzenie wiedzy o językach mniejszości, kulturze krajów celtyckich, oraz zacieśnianie związków pomiędzy Polską a Walią czy Irlandią m.in. poprzez tłumaczenia tekstów kultury.   

Do udziału w konkursach oraz wydarzeniach Eisteddfodu zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie studentów i uczniów liceów. Informacje dotyczące poszczególnych konkursów znajdują się w zakładkach na górze strony. Część konkurencji, wymagająca znajomości języków celtykich, przeznaczona jest dla studentów Pracowni Studiów Celtyckich UAM lub innych celtologów w Polsce.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału! 

 

 

Eisteddfod UAM - VI edycja

17 maja 2019, Collegium Martineum, s.331, 16:45

Motyw przewodni: Pamięć i tradycja

W tym roku festiwal Eisteddfod UAM ma bardziej "panceltycki" charakter. Motyw przewodni "pamięć i tradycja" wskazuje na celtyckie korzenie dzisiejszych Walijczyków.  Podczas konkursu muzycznego dla młodzieży "CELtoMUZYKOWANIE" wysłuchamy więc nie tylko tradycyjnych piosenek walijskich, ale również melodii z Irlandii. Podobnie w konkursie tłumaczeniowym z języków celtyckich proponujemy wiersze poety Diarmuida Johnsona, który tworzy zarówno w języku walijskim, jak i irlandzkim. Tradycyjnie nie zabraknie i polskich wątków - w konkursie tłumaczeniowym z języka angielskiego uczestnicy zmierzą się z opowiadaniem Dorothy Edwards, w którym ważną rolę gra muzyka Chopina. Jak zawsze szczytowym punktem Eisteddfodu będzie ogłoszenie zwycięzców konkursów literackich. Temat wiersza konkursowego w boju o tron Eisteddfodu to "pamięć". Warto również wziąć udział w konkursie prozatorskim na opowiadanie zainspirowane cytatem z wiersza Dylana Thomasa. Temu ostatniemu poecie poświęcony będzie również wieczór filmowy, podczas którego objerzymy ekranizację "Under Milk Wood".

Program Eisteddfodu:

14  maja

 

18: 00   Wieczór Filmowy z Dylanem Thomasem

17 maja

 

16:45 Ceremonia z udziałem Druidów - wręczenie nagród w konkursach literackich i tłumaczeniowych oraz konkurs muzyczny "CELtoMUZYKOWANIE"

20:00   Część "nieoficjalna" w pubie - konkurs kulinarny 

Kilka słów o eisteddfodzie

 

 

Eisteddfod (nazwa oznacza „zgromadzenie” lub „tron”) sięga swoimi korzeniami XII wieku. Pierwsze eisteddfody były czymś w rodzaju konferencji zawodowych poetów. Bard uznany podczas eisteddodu za najlepszego  otrzymywał nietypową nagrodę - krzesło.

 

Wraz z upadkiem średniowiecznego porządku społecznego, w którym bardowie pełnili kluczową rolę, tradycja eisteddfodu popadła w zapomnienie, jednak w XIX wieku odżyła w nowej formie.

 

 

Współczesne eisteddfody to wydarzenia kulturalne obejmujące nie tylko konkursy literackie ale również recytację, śpiew, taniec, sztuki piękne i wiele innych artystycznych dyscyplin. Wszystkie wydarzenia odbywają się w języku walijskim. Narodowy Eisteddfod odbywa się w Walii raz do roku i trwa ponad tydzień; oprócz tego istnieje też szereg mniejszych, lokalnych eisteddfodów.

 

Pomimo wszystkich zmian jakie dokonały się w ciągu wieków w centrum eisteddfodu pozostaje poezja: szczytowym punktem festiwalu jest ogłoszenie zwycięzcy konkursu poetyckiego piszącego w tradycyjnym metrum. Podobnie jak średniowieczni bardowie, poeta otrzymuje na uroczystej ceremonii krzesło. Innymi prestiżowymi nagrodami są korona - w kategorii wierszy wolnych - oraz medal dla autora najlepszej prozy.

1/7
  • Twitter Basic
  • Facebook Basic

© 2018 Towarzystwo Polsko-Walijskie        polska.cymru@gmail.com

 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now