top of page

Konkursy

literackie

Razem -

Osobno

 

Konkursy literackie przeznaczone są dla uczniów szkół średnich oraz studentów

 

Szczegółowe regulaminy znajdują się pod przyciskami poniżej 

Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu, uhonorowanie najlepszego barda oraz wręczenie medalu za najlepszą prozę odbędzie się 26 maja 2022 r. podczas Eisteddfodu UAM. Przewidziane nagrody książkowe i rzeczowe. 

Konkurs prozatorski: Medal Eisteddfodu

 

Podczas Narodowego Eisteddfodu w Walii autor najlepszej prozy otrzymuje medal. Nasz medalowy konkurs prozatorski polega na napisaniu opowiadania lub eseju zainspirowanego cytatem z wiersza Johna Rodericka Reesa „Glannau” [Brzegi”]:

Dau fyd, dwy lan                             Dwa światy, dwa brzegi,

a rhyngom y môr                             a między nami morze

 

Przewidziane nagrody za I, II i III miejsce.

Laureat otrzyma dodatkowo Medal Eisteddfodu.

Język: polski, angielski lub walijski.

Limit słów: 2000.

 

 

Konkurs poetycki - Tron Eisteddfodu

Temat wiersza konkursowego:

Razem lub Osobno 

Długość: maksymalnie 50 wersów

Forma: dowolna.

W Walii w konkursie o tron Eisteddfodu zwyczajowo tworzy się wiersze o ustalonej formie pisane w specjalnej technice, sięgającej korzeniami średniowiecza. W naszym konkursie nie narzucamy takich ograniczeń, warto jednak popróbować np. sonetu czy też tradycyjnych form walijskich takich jak englyn czy technika pisania w cynghanedzie. Więcej informacji w zakładce Konkursy literackie > Cynghanedd/Englyn.  

Dopuszczalne języki wiersza konkursowego: polski, walijski lub angielski

Laureat konkursu otrzyma podczas ceremonii z udziałem walijskich druidów Tron Eisteddfodu oraz tytuł Arcybarda Eisteddodu UAM.

Przewidziane również nagrody rzeczowe za I, II i III miejsce.

 

 

Skąd tron i druidzi? 

 

Nazwa Eisteddfod oznacza sama w sobie „zgromadzenie” lub „krzesło/tron”.  Pierwsze eisteddfody odbyły się w XII wieku i były czymś w rodzaju konferencji zawodowych poetów. Bard uznany za najlepszego  otrzymywał honorowy tytuł Arcybarda oraz nietypową nagrodę - krzesło.

 

Współcześnie tradycja ta jest kontynuowana podczas Narodowego Eisteddfodu Walii, na który zjeżdżają corocznie tysiące osób z całego kraju. Pomimo wszystkich zmian, jakie dokonały się w ciągu wieków w formule eisteddfodu, szczytowym jego punktem pozostaje tzw. ceremonia „ukrześlenia" (cadeirio) czyli ogłoszenie zwycięzcy konkursu poetyckiego piszącego w cynghanedzie i wręczenie mu wykonanego przez artystę krzesła (cadair) podczas uroczystej ceremonii z udziałem "druidów", to jest członków organizacji Gorsedd y Beirdd zrzeszającej ludzi wybitnie zasłużonych dla walijskiej kultury (patrz link poniżej).

 

ogłoszenie zwycięzcy Narodowego Eisteddfodu 2006 (film). 

 

 

 

 

krzesło_2019.jpg

Tron Eisteddfodu UAM 2022

Tron Eisteddfodu UAM 2019

Tron Eisteddfodu UAM 2014

bottom of page